+ 420 736 754 372
fakticky.workshopy@gmail.com

Faketicky – o nás

Jsme skupina mladých lidí, kteří se skrze vlastní aktivity chtějí podílet na vzdělávání společnosti, proto jsme v roce 2018 založili projekt Faketicky. Jako studenti žurnalistiky a lidé se zájmem o média jsme se od počátku zaměřili zejména na oblast mediální výchovy, problematiku dezinformací a celkové manipulace veřejného prostoru.

Na některá průřezová témata v českém vzdělávacím systému není příliš prostoru, proto se snažíme školám pomoci. Vytváříme interaktivní workshopy pro studenty základních a středních škol, které jsou momentálně zaměřené na mediální výchovu, kritické myšlení, bezpečnost na internetu, kyberšikanu a sociální sítě.

Snažíme se neustále naši komunitu rozšiřovat o další aktivní členy a nové vzdělávací a osvětové činnosti. V současnosti naše aktivity zahrnují nejen interaktivní workshopy, ale i pravidelné pořádání vzdělávacích a odborných debat na různá společensky důležitá témata nebo vývoj vzdělávací aplikace

Přemysl Danda

Jsem učitelem na ScioŠkole na Praze 4, dříve jsem pracoval jako redaktor Hospodářských novin a byl jsem spolupracovníkem projektu Demagog.cz, který se zaměřuje na ověřování faktických výroků. Dezinformace jsou jedním z velkých rizik současné společnosti a vnímáme jako klíčové pokusit se o rozvoj mediální gramotnosti a zejména kritického myšlení.

Aneta Štokrová

Jsem studentka žurnalistiky na Univerzitě Karlově a externí redaktorka Radia Wave, stanice pro mladé posluchače Českého rozhlasu. Dnešní svět mladých je propojen médii a sociálními sítěmi, proto je důležité řešit také témata, která se jich přímo týkají. Ať už jde o sdílení memů nebo osobních údajů, snažíme se dětem ukázat, jak z internetu udělat bezpečnější místo, a předcházet tak i kyberšikaně. 

Gabriela Lukášková

Za sebou mám úspěšně studium žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Už více než čtyři roky pracuji v Hospodářských novinách, především tedy pro jejich webovou verzi ihned.cz. V době, kdy se na nás skrze sociální sítě valí v podstatě nepřetržitý proud informací, je opravdu důležité rozpoznat důvěryhodné zdroje a nad zprávami kriticky přemýšlet. 


Kristýna Zvelebilová

V minulosti jsem vystudovala fotografii a zaměřuji se na vizuální žurnalistiku, protože novinařina nejsou jen slova a text. Množství informací k nám více než kdy jindy proudí skrze obrazy, mezi kterými je o to těžší najít pravdivé informace. Mám zkušenosti z práce fotografky a fotoeditorky ve vydavatelství Economia a studovala jsem mediální studia a žurnalistiku ve Finsku a na FSV UK.

Valérie Štylerová

Studuji žurnalistiku na FSV UK. Kromě aktivit ve Fak(e)ticky se věnuji například i dobrovolnictví v environmentálně vzdělávacím oddílu pro mládež a webovému marketingu. Nejčastěji jsem k nalezení s propiskou a blokem v ruce a dvaceti neodbytnými otázkami v hlavě – právě proto považuji diskuzi za jednu z nejdůležitějších součástí mediální výchovy.

Kateřina Zemanová

Studuju žurnalistiku na FSV UK, nejradši fotím a píšu o kultuře a sociálních tématech. „Jedna paní, která povídala” a stáž v Seznam Zprávách v rámci týmu Sherlock mě naučily, že ověřené informace nerostou na stromech, ale často se po nich musíme pídit s lupou.

Adam Zanka

Letos v lednu jsem se vrátil ze stáže v Norsku, kde jsem studoval obor sociální a mediální komunikace. Mimo jiné jsem zde spolupracoval s místní studentskou organizací na integraci syrských dětí pomocí sportu. V současnosti vedu kurzy angličtiny na základní škole a právě obě tyto zkušenosti práce s dětmi mě přesvědčily o důležitosti umět pracovat s informacemi prakticky od prvního momentu, kdy dítě přijde do kontaktu se sociálními sítěmi.

Kristýna Žižková

Lukáš Nechvátal

Adéla Paruchová

Veronika Valuchová

Dana Schejbalová

Anna Soldánová

Viktorie Melicharová

Barbora Báštěcká

Tereza Poláková

Hana Vincourová