+ 420 736 754 372
fakticky.workshopy@gmail.com

Fak(e)ticky – o nás

Jsme nezisková organizace. Čteme se [fakticky], protože [fejky] tu nechceme. Proto se věnujeme mediální výchově a kritickému myšlení. A to už přes tři roky. Dosud jsme realizovali interaktivní workshopy pro stovku škol a pro více než čtyři tisíce dětí. Zabýváme se mediální výchovou, kritickým myšlením, bezpečností na internetu a kultivovaným diskutováním. A protože ve školách to nekončí, děláme interaktivní workshopy i pro učitele, obce a firmy.

Jsme lidé rozličných profesí: učitelé, novináři, sociologové, fotografové, grafici… Snažíme se tak o komplexní pohled na mediální výchovu a nahlížení na ni z různých pohledů a oborů. 

Jsme mladí. A svět kolem nás nám není jedno. Ke studentům máme stále blízko, proto zachytáváme trendy, které je formují.  

Jsme otevření a rádi se učíme. Účastnili jsme se několika evropských odborných školení zaměřených na mediální gramotnost a kritické myšlení.

Jsme upovídaní, a tak rádi debatujeme. A to hlavně ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Už jsme diskutovali například s Jindřichem Šídlem, Václavem Moravcem nebo Michalem Kaderkou. A vždycky to bylo objevné.

Přemysl Danda

Jsem učitelem na ScioŠkole na Praze 4, dříve jsem pracoval jako redaktor Hospodářských novin a byl jsem spolupracovníkem projektu Demagog.cz, který se zaměřuje na ověřování faktických výroků. Dezinformace jsou jedním z velkých rizik současné společnosti a vnímáme jako klíčové pokusit se o rozvoj mediální gramotnosti a zejména kritického myšlení.

Aneta Štokrová

Jsem studentka žurnalistiky na Univerzitě Karlově a externí redaktorka Radia Wave, stanice pro mladé posluchače Českého rozhlasu. Dnešní svět mladých je propojen médii a sociálními sítěmi, proto je důležité řešit také témata, která se jich přímo týkají. Ať už jde o sdílení memů nebo osobních údajů, snažíme se dětem ukázat, jak z internetu udělat bezpečnější místo, a předcházet tak i kyberšikaně. 

Gabriela Lukášková

Za sebou mám úspěšně studium žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Už více než čtyři roky pracuji v Hospodářských novinách, především tedy pro jejich webovou verzi ihned.cz. V době, kdy se na nás skrze sociální sítě valí v podstatě nepřetržitý proud informací, je opravdu důležité rozpoznat důvěryhodné zdroje a nad zprávami kriticky přemýšlet. 


Kristýna Zvelebilová

V minulosti jsem vystudovala fotografii a zaměřuji se na vizuální žurnalistiku, protože novinařina nejsou jen slova a text. Množství informací k nám více než kdy jindy proudí skrze obrazy, mezi kterými je o to těžší najít pravdivé informace. Mám zkušenosti z práce fotografky a fotoeditorky ve vydavatelství Economia a studovala jsem mediální studia a žurnalistiku ve Finsku a na FSV UK.

Valérie Štylerová

Studuji žurnalistiku na FSV UK. Kromě aktivit ve Fak(e)ticky se věnuji například i dobrovolnictví v environmentálně vzdělávacím oddílu pro mládež a webovému marketingu. Nejčastěji jsem pak k nalezení s propiskou a blokem v ruce a dvaceti neodbytnými otázkami v hlavě – a právě proto považuji diskuzi za jednu z nejdůležitějších součástí mediální výchovy.

Kateřina Zemanová

Studuju žurnalistiku na FSV UK, nejradši fotím a píšu o kultuře a sociálních tématech. „Jedna paní, která povídala” a stáž v Seznam Zprávách v rámci týmu Sherlock mě naučily, že ověřené informace nerostou na stromech, ale často se po nich musíme pídit s lupou.

Adam Zanka

Letos v lednu jsem se vrátil ze stáže v Norsku, kde jsem studoval obor sociální a mediální komunikace. Mimo jiné jsem zde spolupracoval s místní studentskou organizací na integraci syrských dětí pomocí sportu. V současnosti vedu kurzy angličtiny na základní škole a právě obě tyto zkušenosti práce s dětmi mě přesvědčily o důležitosti umět pracovat s informacemi prakticky od prvního momentu, kdy dítě přijde do kontaktu se sociálními sítěmi.

Kristýna Žižková

Lukáš Nechvátal

Natalie Zichová

Jsem studentka syntézy a výroby léčiv na VŠCHT. Přesto, že nestuduji žurnalistiku, jsou mi témata spojená s médii velmi blízká a zaobírám se jimi ve svém volném čase. Díky mému zaměření jsem člověk, který lpí na faktech a údajích, a snažím se o to, aby i ostatní uměli rozeznávat fakta od nepravdivých informací, kterými jsme vystavováni na internetu každý den. O to důležitější je to v dnešní době, kdy se bohužel mediální výuka na školách celoplošně nevyučuje, ale zároveň děti přichází do styku s internetem už v raném věku.

Nikol Mudrová

Studuji žurnalistiku na FSV UK, kde se zaměřuji zejména na fotografii, dezinformace a nová média. Mám za sebou psaní a focení pro Studentu, stáže v ČT a v Seznam Zprávách, kde jsem nakonec zakotvila. V SZ edituji sociální sítě, píši zpravodajský newsletter a sem tam objíždím seniory s workshopy mediální gramotnosti. Ve volném čase se snažím co nejvíc číst, pít litry kafe a neprokrastinovat.

Julie Hlaváčová

Jsem studentkou sociologie a sociální antropologie na FSV UK. Přestože nestuduji žurnalistiku, jsem přesvědčena, že propojení mediální gramotnosti
a společenských témat je velmi důležité. Ráda s lidmi diskutuji a věřím, že ke kvalitní diskuzi je třeba, aby účastníci byli schopni analyzovat a ověřovat informace. Baví mě cestovat a nakupovat takové množství knih, na které nemám čas ani místo v knihovně.

Matyáš Danda

Hana Vincourová

Jan Kašík

Karel Janda