+ 420 736 754 372
fakticky.workshopy@gmail.com

VIRtuálně XXII. – Není vir jako vir

VIRtuálně XXII. – Není vir jako vir

Náš týden o bezpečnosti na internetu se pomalu chýlí ke konci. Zatímco v předchozích dnech byla řeč hlavně o nebezpečí, za kterým oběť vidí konkrétní lidi, dneska se podíváme na něco mnohem víc anonymního – počítačové viry.

Nebezpečné programy na internetu číhají na každém rohu. Říká se jim malwary. Pokud máš pocit, že se tě tohle netýká, protože přece nenavštěvuješ žádné pochybné webovky, tak si stejně dávej pozor. Škodlivé programy si do svého počítače můžeš natáhnout mnoha způsoby – když klikneš na falešnou reklamu, když otevíráš přílohu mailu od babičky, která se tváří jako video s roztomilými koťátky anebo také vždycky, když na internetu něco stahuješ. I když se totiž těšíš na parádní stáhnutý film, nikdy nevíš, co se v souboru doopravdy nachází.

Některé malwary tě budou obtěžovat “pouze” vyskakovacími okny s různými reklamami, ale existují i horší typy těchto programů – počítačové viry. Stejně jako virus chřipky obsadí tvoji buňku a ona začne fungovat tak, jak jí to virus diktuje, také tvůj počítač, pokud je v něm uhnízděný počítačový virus, změní některé svoje funkce a je celý zpomalený. Někdy takový program dokonce může krást hesla, sledovat každý tvůj krok na počítači nebo sám něco nekontrolovatelně spouštět.

Ale nezoufej, proti virům i malwarům existuje obrana – antivirové programy. Základní formy těchto programů většinou už tvůj počítač nebo mobil obsahuje od začátku, ale můžeš si koupit také “vyšší třídu” antivirů, které tvůj počítač a data budou chránit ještě efektivněji. Přispět ale můžeš taky tím, že budeš dodržovat zásady bezpečného chování na internetu – tak si je rychle shrneme: 

👉neotvírám nevyžádané emaily (spamy) odeslané z neznámých adres a už vůbec ne jejich přílohy (to samé platí o přílohách od cizích lidí na Facebooku)

👉neklikám na reklamy, které působí něčím podezřele, třeba nabízejí produkt za nesmyslně nízkou cenu nebo barevně blikají, až mi z toho přechází oči

👉nestahuji žádné soubory na neznámých stránkách, ale pouze na oficiálních

👀 Zkus dneska vyhledat: existuje jeden typ počítačového viru, který se tváří nejprve jako program, který ti přinese nějaké výhody, ale ve skutečnosti napáchá v tvém počítači spoustu škody. Najdi, jak se virus jmenuje. (Nápověda: stejně se jmenovala i dřevěná konstrukce, která sloužila jako lest v jedné starověké válce popsané ve Starých řeckých bájích a pověstech 🐎). 

👀 Proč se škodlivým programům říká malwary? Zkus najít, z čeho tohle označení vzniklo. 

Odpovědi nám zašli opět na emailovou adresu fakticky.workshopy@gmail.com nebo do zpráv na Facebooku.

Dnešní díl je poslední ze série VIRtuálně – a to také znamená, že po dnešku už bude jasné, kdo je vítěz soutěže a získává tak pro svou školu workshop zdarma!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *