NovinaDřina – Reportáž
Novináři jsou tvorové, kteří neustále hledají odpovědi na otázku: „Co je nového?“ Musí při tom být objektivní, nestranní a přesní. Informace pak předkládají čtenářům prostřednictvím zpravodajství. V něm není prostor pro novinářův názor, jde zkrátka o to předat fakta.
Novinařina má ale ještě druhou složku – publicistiku. A to už je kreativnější disciplína. Tam se novinář může vyřádit – nemusí používat tak strohý jazyk, může psát svoje názory, do detailů popisovat události, které zažil…
V naší nové sérii NovinaDřina se zaměříme právě na publicistiku. Výzev tentokrát nebude moc – každý týden na vás čekají jenom dvě.
VÝZVA PRVNÍ: REPORTÁŽ
Reportáže se píšou ze všech zajímavých oblastí lidského života. Z cizích zemí, ze zákulisí divadel, z tajemných podzemí… Ale protože se teď nikam nedostaneme, jedno téma pro reportáž jsme našli i u tebe doma. Ale jestli tě napadne lepší, klidně nás překvap.
Napiš krátkou reportáž na téma „já a kamarádi v izolaci“. Stačí dva odstavce, ale můžeš se klidně rozepsat. Nejlepší příspěvky pak zveřejníme na našem webu. A nezapomeň na správnou gramatiku! S tou ti poradí například Internetová jazyková příručka nebo instagramový účet Čeština „na pohodu“, kde najdeš tipy, jak vyzrát na nejrůznější záludnosti českého jazyka. A to se ti jako novináři bude hodit.
Hledáš inspiraci? Potřebuješ si nejdřív nějakou reportáž přečíst, než se pustíš do psaní své vlastní? Zkus třeba tuhle, která vyšla v magazínu Reportér.
Pozor:
- Reportáž není vypravování, je to svědectví o tom, co jsi zažil/a na vlastní kůži
- Reportáž by měla obsahovat fakta, neměla by proto chybět informace o tom, co se stalo, kdy se to stalo a kde se to stalo.
- Reportáž je odrazem tvojí osobnosti, nemusíš se tedy zdráhat doplnit vlastní názor.
- Reportáž by ale zároveň měla obsahovat i výpovědi ostatních – například tvých kamarádů, přidej klidně přímou řeč.
- Reportáž může být plná emocí a prožitků a hlavně – detailů! Detaily přece vytváří atmosféru.
- A hlavně nezapomeň na správnou gramatiku. S tou ti poradí třeba Internetová jazyková příručka nebo instagramový účet Čeština „na pohodu“.
Tipy pro psaní:
- Jak s kamarády komunikuješ?
- Komunikujete spolu často?
- Vytvořili jste si nějaké nové rituály?
- Jak se při komunikaci na dálku cítíš?
- Popiš jedno takové setkání s kamarády. A nezapomeň na detaily, emoce a prožitky.
Reportáž nám pošli na mail fakticky.workshopy@gmail.com. Až série NovinaDřina skončí, zveřejníme některé z nich na našem webu!