+ 420 736 754 372
fakticky.workshopy@gmail.com

VIRtuálně XVIII. – Kyberšikana není sranda

VIRtuálně XVIII. – Kyberšikana není sranda

Začínáme náš poslední týden s VIRtuálně! Dneska se budeme bavit o tom, co je to kyberšikana a kde se s ní můžeme setkat. Také se zaměříme na to, jak ji vlastně vůbec poznat a co dělat ve chvíli, kdy jí my či někdo v našem okolí čelíme.

Kyberšikana je bohužel v dnešní době častá. Je to z velké části kvůli tomu, že internet nám poskytuje pocit, že o nás nikdo neví a že když píšeme hanlivé komentáře schovaní za obrazovkou počítače, tak jsme v bezpečí a nikdo na nás nemůže. To je ovšem omyl. V předchozích příspěvcích ses mohl dozvědět, že nemůžeš na internet psát vše, co chceš.

Kyberšikana se může projevovat mnoha způsoby. Ze začátku nám může přijít, že nejde vlastně o nic velkého a závažného. Mohou to tak být klidně jen útočné či hanlivé komentáře na Facebooku nebo u nějakého videa či fotografie. Může to ovšem pokračovat až do chvíle, kdy se zveřejňují osobní informace, ponižující zprávy či fotografie. Na internetu se potom takové informace mohou šířit závratnou rychlostí a oběti mohou velmi ublížit.

Je mnoho druhů kyberšikany. Může jít o neustále obtěžování oběti, nebo její sledování. Zároveň může jít o manipulaci oběti, kdy se útočník snaží získat důvěru osoby a následně ji využít ke svému prospěchu či k pozdějšímu vydírání nebo vyhrožování.

Útočník má ovšem vždy stejný cíl – chce oběti ublížit a ponížit ji. Oběť pak může trpět psychickými problémy. Kyberšikana je bohužel častá i u dětí a ve školách. Pokud se vám stane, že se setkáte s kyberšikanou, doporučuje se vyvarovat se komunikaci s útočníkem. Ale zejména je vždy potřeba to nahlásit někomu dalšímu a nenechat si to jen pro sebe, aby se situace mohla řešit hned v začátku a nemuselo dojít až k situaci, kdy bude pozdě.

🧠 Pojďme se vrhnout na aktivitu! Napiš nám, na koho by ses obrátil/a v případě, že bys byl/a svědkem kyberšikany a jak bys tuto situaci řešil/a.

🧠 Představ si, že tě někdo natočí na telefon a následně video upraví tak, aby tě zesměšňovalo a umístí ho třeba na Facebook. Jak bys takovou situaci měl správně řešit?

Piš nám na Facebook či na naši mailovou adresu fakticky.workshopy@gmail.com.

Budeme se těšit na odpovědi a přejeme mnoho úspěchů v dalším týdnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *