+ 420 736 754 372
fakticky.workshopy@gmail.com

VIRtuálně IV. – Jakou roli mají ve společnosti média a novináři?

VIRtuálně IV. – Jakou roli mají ve společnosti média a novináři?

Tak jako v pohádce má každá postava svoji úlohu, tak i každé povolání má ve společnosti své poslání. Dnes se zamyslíme nad povoláním novináře.

Co vlastně profesionální novináři dělají… to je jednoduché – novináři obvykle pracují v nějakém médiu a vytváří mediální obsahy. Což jsou například zpravodajské články v novinách a na internetu nebo zprávy v televizi a v rozhlase.

Pekař nám peče housky, učitel nás učí, řidič nás ráno vozí do školy. U některých povolání je snadné říct proč je potřebujeme. Zkus se teď zamyslet nad tím, jak je to s těmi novináři.

Jakou službu společnosti dělají novináři, když se děje nějaký výjimečný stav, jako jsou třeba povodně nebo současná situace s koronavirem? Liší se to nějak od toho, jakou službu dělají normálně?

Mediální obsahy nemusí vytvářet jen profesionálové, ale v době internetu může informace šířit každý.

❓Jaký je rozdíl mezi tím, jak vznikají články a reportáže od profesionálních novinářů, a tím, jak vznikají různé příspěvky na sociálních sítích a na internetu?

Asi už víš o tom, že na sociálních sítích normální lidé občas zveřejňují informace, které by se nikde zveřejňovat neměly. Třeba různé lži nebo nesmysly. Někdy se stává, že i profesionální novináři neinformují o událostech tak, jak je to správné.

❓ Pokud si na to troufáš, tak se zamysli nad tím, proč je špatné, když novináři zveřejňují neschválené vládní dokumenty?

🧠 Jako příklad k zamyšlení ti prozradíme, že na novinky.cz se v neděli objevil článek s titulkem „Zákaz volného pohybu osob v Česku. Přečtěte si návrh celostátní karantény“. Proč podle tebe novináři z novinky.cz měli / neměli zveřejnit tento návrh nařizující, že smíme chodit ven jen do práce a na nákup? I když věděli, že ještě není schválený a nakonec možná budou platit úplně jiná opatření?

📧Pošli nám odpověď na otázky z dnešního VIRtuálně do zpráv na Facebook nebo na naší mailovou adresu fakticky.workshopy@gmail.com. Připomínáme, že až série VIRtuálně skončí, vylosujeme jednoho žáka, a jeho škola od nás dostane workshop zdarma! 🥳

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *