+ 420 736 754 372
fakticky.workshopy@gmail.com

Koncepce mediální výchovy – 16. hodina: Jablko ve velikosti hlavy? Divné!

Koncepce mediální výchovy – 16. hodina: Jablko ve velikosti hlavy? Divné!

Cíle:

  • Seznámení s kognitivními zkresleními
  • Spolupráce
  • Ověřování informací

Předmět:

  • Výtvarná výchova

Metodika hodiny:

Studentům prvně promítneme optický klam. Pokládáme otázku, který stůl je delší a který širší. Doporučujeme vyhledat na internetu a fotografii promítnout (Shepardův stůl). Každý student má za úkol napsat odpověď na svůj papír. Poté necháme přihlásit žáky, kteří napsali, že první stůl je delší. Ptáme se, jak bychom mohli ověřit, který stůl je delší, docházíme společně k tomu, že bychom jednotlivé strany změřili. Docházíme k tomu, že oba stoly jsou stejně dlouhé a široké. Vysvětlujeme, že se jedná o optický klam a kolem sebe jich máme spoustu.

Poté promítneme několik fotografií ve které se hraje s různou perspektivou. Doporučujeme například odkaz https://coolmagazin.iprima.cz/ostatni/fotky-perspektiva-kreativita-galerie. Ptáme se, jak je to možné a jak by žáci takovou fotografii vytvořili.

Následně necháme žáky ve skupinách po čtyřech podobné fotografie vytvořit. K vyfocení mohou používat telefony. Žáci tak vytváří zábavné a zajímavé fotografie.

Fotografie následně si ukazujeme a můžeme je vytisknout a vylepit ve třídě. 

Povídáme si o tom, že naše oko a vnímání světa nás může často mást a je potřeba se několikrát zamyslet před tím, než si děláme na něco pevný názor.

Reflexe hodiny: Žáci mají ve dvojicích za úkol najít alespoň jeden další optický klam, společně zkouší přijít na to, jak funguje. K vyhledávání mohou použít internet. 

Tipy pro rodiče:

Žáci si ve výtvarné výchově zkoušeli hru s perspektivou a zkoušeli si, jak fungují různé optické klamy a jak je jednoduché ošálit náš zrak.

  • Co bylo hlavním tématem hodiny?
  • Podívejte se společně na některé optické klamy a zkuste si, jestli byste se nechali napálit či nikoliv.
  • Doporučujeme navštívit různá muzea iluzí nebo klidně jen sledovat některá kouzelnická videa, kde dochází k manipulaci našich smyslů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *